Każdego dnia dziesiątki obcokrajowców zwracają się do ośrodków doradztwa dla migrantów w Polsce z licznymi pytaniami o legalizację w Polsce. Zebraliśmy najpopularniejsze i opublikowaliśmy je wraz z odpowiedziami.

Jaki jest właściwy sposób liczenia dni używanych podczas bezwizowego pobytu?

Pobyt bezwizowy w Polsce jest krótkoterminowy i wynosi nie więcej niż 90 na 180 dni. W praktyce wygląda to tak: straż graniczna liczy dni pobytu przez ostatnie 180 dni. Jeśli miałeś 90 dni między podróżami do krajów Strefy Schengen, nie musisz liczyć 180 dni – po tej przerwie masz ponownie prawo do pozostania w strefie Schengen przez 90 dni. Należy pamiętać: przy obliczaniu poprzednich dni krótkiego pobytu, wszystkie dni pobytu na podstawie wizy C, wizy D i zezwolenia na pobyt są brane pod uwagę, jeśli byłeś w innym kraju Schengen niż ten, w którym dokumenty zostały wydane.

Czy po wygaśnięciu polskiej wizy typu D możliwe jest pozostanie w Polsce bez obowiązkowej podróży do kraju pochodzenia na bezwizowym podaniu paszportu biometrycznego?

Tak. Jeśli polski dokument wjazdu był polską krajową wizą typu D, a paszport biometryczny może zostać przedłużony w Polsce w ramach ruchu bezwizowego, pod warunkiem, że nie skorzystałeś jeszcze z limitu dozwolonych dni.

Czy można podróżować, jeśli procedura legalizacji w Polsce się nie skończyła (mapa jest używana), ale paszport jest ostemplowany?

Zgodnie z art. 108 Ustawa o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r., pobyt cudzoziemca w Polsce jest uważany za legalny od dnia złożenia wniosku o pobyt. Potwierdzenie m.in. Jeśli masz ważną wizę lub zezwolenie na pobyt lub paszport biometryczny i niewykorzystane dni bezwizowe po złożeniu dokumentów, możesz podróżować. Jeśli powody pobytu w Polsce, o których mowa powyżej, nie są już aktualne, możesz bezpiecznie pozostać w kraju w oczekiwaniu na decyzję o wystawieniu karty. Co więcej, pieczęć daje ci prawo do bezpiecznego powrotu do kraju pochodzenia do czasu zakończenia procedury legalizacji. Jednak pieczęć nie daje prawa do przekroczenia granicy Schengen, to znaczy, że można wjechać do Polski z powrotem dopiero po uzyskaniu wizy.

Czy możliwe jest zmiana miejsca pracy i pracodawcy w procesie legalizacji w Polsce?

Tak oczywiście. Jeśli twoim celem jest pozostanie w Polsce, ale chcesz zmienić pracodawcę, a proces legalizacji nie jest jeszcze zakończony, możesz to zrobić. Konieczne jest napisanie wniosku o zmianę pracodawcy, zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów od nowego pracodawcy i przeniesienie ich do odpowiedniego urzędu gubernatora. Ie. musisz przynieść nowy pakiet dokumentów, który ma zastosowanie do nowego miejsca pracy.

Co zrobić, jeśli chcesz zmienić pracodawcę po otrzymaniu zezwolenia na pobyt?

Decyzja o przekazaniu karty do pracy pracownika zawiera dane o pracodawcy, wskazuje, jaki rodzaj pracy zrobi cudzoziemiec, ilość pracy i wielkość wynagrodzenia. W takim przypadku, gdy zmienisz pracodawcę, musisz ponownie ubiegać się o kartę. Co więcej, jeśli stracisz pracę, masz 15 dni na powiadomienie lokalnej pracy i 30 dni na znalezienie nowej pracy. W tym czasie trzeba nie tylko znaleźć nowego pracodawcę, ale także zebrać nowy pakiet dokumentów do legalizacji w Polsce. Niezastosowanie się do tego może niekorzystnie wpłynąć na kolejne próby uzyskania karty. Jeśli cudzoziemiec uzyskał zezwolenie na pobyt, dla którego nie potrzebujesz pozwolenia na pracę, możesz zmienić pracodawcę tak bardzo, jak chcesz, bez powiadamiania osoby i wymiany karty.